Vyrábíme tlakové i beztlakové nerezové tanky pro pivovarnický, potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl. Naší hlavní výrobní činností jsou návrhy a výroba technologických celků pivovaru, produkujeme nerezové pivní tanky, CIP stanice, ležácké tanky, varny a technologie na výrobu piva.

fermentační tanky, cylindricko kónické tanky, pivovary, myčky KEG sudů, plničky pivních láhví, nerezové tanky, pivní tanky, ležácké tanky, CIP stanice, nerezový parní vyvíječ

Kombucha

14. 08. 2020

Kombucha nebo také kombuča je název znějící sice poměrně exoticky a záhadně, avšak mnoho z vás se s ním již setkalo. Ve zkratce shrnuto: Kombucha je funkční potravina, obvykle jemně perlivý

kombucha inox svobodafermentovaný nápoj, vyráběný ze slazeného zeleného či černého čaje. K fermentaci nápoje se využívají symbiotické kolonie kvasinek a bakterií, pro které se užívá zkratka SCOBY.


Kombuchová kultura je tvořena symbionty octových bakterií hlavně rodu Lactobacillus a také určitými druhy kvasinek, nejčastěji jsou to kvasinky rodu Zygosaccharomyces. Soudržnost kolonie kombuchové kultury je zajišťována celulózou, vyprodukovanou octovými bakteriemi. Kultura má šedo-hnědou barvu a konzistenci vazkého rosolovitého povlaku. Mladá kultura má světlejší barvu, která postupně časem tmavne. Životnost bývá obvykle za optimálních podmínek okolo půl roku.


Kombucha není v našich zeměpisných šířkách žádnou novinkou, na našem území se objevila již na začátku 20. století a pravděpodobně byla dovezena úředníky pracujícími v diplomatických službách.


Jistě Vás teď napadá, k čemu že je to vlastně všechno dobré… Názory odborníků se různí a její medicínský přínos zatím nebyl vědecky potvrzen, nicméně její uživatelé kromě zajímavé sladkokyselé chuti, také vyzdvihují její blahodárný vliv na trávící systém a očistu střev a také všeobecný blahodárný vliv obsažených vitamínů a účinky podobné těm, jaké známé i u jiných kvašených či kysaných nápojů.


Kombuchu si lze poměrně jednoduše a úspěšně vyrobit sami. Stačit vám bude pár běžně dostupných ingrediencí, z nichž většinu budete mít nejspíše již doma. Na kombuchu potřebujeme v prvé řadě kvalitní čaj. Nejlepší je pro množení kombuchové kultury černý čaj, který lze v určitém poměru smíchat se zeleným. Vyhnout bychom se měli čajům aromatizovaným. V horké vodě necháme louhovat čaj, následně jej osladíme medem či cukrem, důkladně zamícháme, necháme zchladnout na pokojovou teplotu a následně pak přidáme kombuchovou kulturu, kterou jsme buď zakoupili, anebo obdrželi od někoho, kdo si ji sám vypěstoval. Pak již následuje zhruba dvoutýdenní zrání nápoje. Je dobré nechat prokvasit optimální množství cukru, aby výsledný nápoj nebyl příliš octově kyselý.


V případě, že Vás výroba Kombuchy zaujala a chtěli by jste si ji vyzkoušet doma, doporučujeme podrobný návod zde: https://kitchenette.cz/clanek/kombucha