Vyrábíme tlakové i beztlakové nerezové tanky pro pivovarnický, potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl. Naší hlavní výrobní činností jsou návrhy a výroba technologických celků pivovaru, produkujeme nerezové pivní tanky, CIP stanice, ležácké tanky, varny a technologie na výrobu piva.

fermentační tanky, cylindricko kónické tanky, pivovary, myčky KEG sudů, plničky pivních láhví, nerezové tanky, pivní tanky, ležácké tanky, CIP stanice, nerezový parní vyvíječ

Pivo v ČR v pandemickém roce

16. 10. 2021

To že jsou Češi milovníci piva a v jeho konzumaci se umisťují na čelních pozicích nejen v Evropě, ale také na celém světě, je stará známa věc. To že se v České republice také spoustu dobrého piva vyrobí, není

rovněž žádnou novinkou. Jak se ale proměnila spotřeba a výroba piva v kritickém roce 2020?

Asi nikoho nepřekvapí informace Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS), že roční spotřeba piva na hlavu v Česku v roce 2020 dosáhla 135 litrů, což je nejméně od šedesátých let minulého století. Snížil se také celkový výstav (tedy celkové množství vyrobeného piva), který oproti předchozímu roku klesl o 1,5 milionů hektolitrů. Za pokles mohou koronavirové restrikce a omezení provozu hospod a restaurací u nás i v zemích, kam směřuje export tuzemského piva.

V letech 2018 a 2019 se českému pivovarnictví dařilo velmi solidně, produkce utěšeně stoupala a v roce 2019 dokonce dosáhla rekordního množství 21,6 milionů hektolitrů. V roce 2020 byla ale situace natolik nepříznivá, že nic podobného nepamatují ani lidé, kteří se v pivovarnické branži pohybují už dlouhá léta.
O dost méně piva se nejen vyrobilo, ale vzhledem k přísným restrikcím i prodalo v restauracích, hospodách a barech. Zatímco v roce 2019 se z celkové spotřeby piva v česku v restauracích a podobných zařízeních vypila třetina, tak v dalším roce tento podíl klesl na čtvrtinu. Špatný vliv na prodej a tím pádem i výrobu piva má samozřejmě nejen zavření restaurací a hospod, ale i omezení a zákazy jako například omezené otevírací doby, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a rušení sportovních kulturních a společenských akcí. Přibližně 500 podniků muselo v roce 2020 ukončit provoz.

Export piva také poměrně citelně utrpěl. Do roku 2019 byl nárůst celkové tuzemské produkce piva poháněn poptávkou ze zahraničí, avšak v roce 2020 poprvé po 9 letech vývoz poklesl. Vývoz českého piva v roce 2020 činil 5 milionů hektolitrů piva, což je o celých 381 tisíc hektolitrů méně než v roce 2019.

Jak bude vypadat výroba a konzumace piv v česku za rok 2021 je zatím otázkou, nicméně prognózy nejsou až tak špatné. Podstatný vliv však bude mít, jestli vláda po volbách opět přikročí k nějakým razantnějším krokům v souvislosti s Covid – 19, či nikoliv.

Spotřeba piva na hlavu v ČR v letech 2009-2020

Spotřeba piva na hlavu v ČR v letech 2009-2020

Celkový výstav piva v roce 2020 v tisících hektolitrů

počet výstav v ČR v letech 2009 - 2020